— Horní a stolní frézka —

Frézování patří mezi techniky třískového obrábění dřevěných polotovarů pomocí horní frézky vedenou oběma rukama nebo frézujeme na stolní frézce, což může být i horní frézka upnutá zespodu na pracovní plochu. Horní a stolní frézka/dále jen HF/ patří mezi nejuniversálnější obráběcí a tvarovací stroje. Dokáže nahradit drahé stroje a kdo se s ní naučí dělat, tak nejen, že bude mít větší radost ze své práce se dřevem, ale i dodá svým výrobkům očím lahodící vzhled a kreativitu.

Výběr a využití horní frézky v domácí dílně

Časy se o mnoho zlepšily a na českém trhu najdeme desítky, možná i stovky druhů tohoto jedinečného pomocníka do domácí dílny. Ale jako u jiného nářadí není frézka jako frézka, máme HF od kvalitních i jiných výrobců, čili levné a dražší. Nejprve si sami sobě musíme vyhodnotit za jakým účelem a jak často budeme HF používat. Od toho se odvíjí značka výrobce, cena, výkon, vybavenost seřizovacími prvky a jejich jednoduché a praktické používání.  Dalšími důležitými parametry je rozsah otáček nástroje, jaké průměry fréz můžeme upnout a výška zdvihu, to znamená do jaké hloubky můžeme frézovat. Je rovněž dobré, když můžeme upínat  alespoň dva průměry stopek nástroje, např. 8 a 12 mm. Tzn. mít patřičné kleštiny na uvedené průměry fréz. Časem si můžete pořídit i jednoruční HF, kterou používáme na jemnější práce - srážení hran, kresby do dřeva, psaní písmen apd.

Horní frézku můžeme použít k frézování drážek, k zarovnání a tvarování hran, k výřezu různých plošných útvarů, ke kopírování složitých tvarů podle šablony, ke zhotovení složitých spojů apd. Kreativní kutilové mohou HF použít k vytváření působivých obrázků a tvarů, ornamentů a nápisů. Je to umožněno zejména tím, že frézovací nástroje se vyrábí ve stovkách různých tvarů a modifikací.  Proto při pořizování HF do vaší dílny, myslete raději na kvalitu, než na příznivou cenu, aby jste maximálně možnosti HF využily.

Ovládání horní frézky - základní prvky a příslušenství

Klasickou HF ovládáme oběma rukama a působíme jejím pohybem na povrch dřevěného materiálu nebo ji můžeme upnout do frézovacího stolku a použijeme ji jako spodní či stolní frézku. Dále chci upozornit, že se někdy v časopisech a knihách chybně používají pojmy frézka a fréza. Takže si budeme pamatovat, že frézka je elektrické obráběcí nářadí či stroj a fréza je obráběcí jedno či vícebřitý nástroj, který odebírá dřevěnou třísku.

Protože se budeme v našich článcích zabývat zejména pracovními postupy, nebudeme podrobně řešit parametry horní frézky a bezpečnostní opatření při práci, protože ty máme vždy uvedeny v přiloženém návodu a liší se podle typu a kvality frézky. Považuji však přesto za nutné, stručně připomenout, jak vlastně frézka pracuje, jaké jsou její nejdůležitější části a příslušenství, na co si dát pozor při práci. U většiny ukázek si představíme HF TRITON dual mode 1400W, kterou lze zakoupit za dobrou cenu na stránkách společnosti AZP TOOLS TRADE s.r.o. a HF BOSCH POF 1400 ACE - obě mám ve své  dílně.  Hlavní části jsou u všech přibližně stejné, ale odlišnosti vždy nějaké jsou.

Svislá frézka TRITON má-viz obr. níže : 1-motorovou jednotku s rotujícím vřetenem a spínačem, 2-upínací pouzdro, 3-hloubková zarážka, 4-základna frézky, 5-regulátor otáček, 6-jemné nastavení hloubky frézování, 7-rukojeť, 8-zajišťovací páčka hloubky  , 9-zdvihací mechanismus, 10-kryt pracovního prostoru, 11-zajištění pracovní desky

Z vlastní zkušenosti doporučuji, naučte se na cvičných odřezcích HF dobře ovládat, zejména rychle a přesně nastavit hloubku frézování, zvolit vhodné otáčky, správné vedení frézky s pomocí přídavného vodítka či jinými způsoby, využívat kopírovacího pouzdra a koupit si základní sadu nejpoužívanějších fréz. Správným vedením mám na mysli, vést ji plynule, ani rychle, ani pomalu, protože obojí se nějak negativně projevuje. Pomalý pohyb=pálí se dřevo, rychlý pohyb=může dojít k vyštípání hran či povrchu. Pokud s HF delší dobu nepracujete, tak se raději znovu podívejte do návodu. Frézka není vrtačka, otáčky nástroje dosahují až 30 tisíc za minutu, tak se podcenění či zanedbání něčeho nemusí vyplatit. Pracujte s HF pravidelně, jen tak získáte potřebnou praxi k zvlánutí složitějších operací.

Na dalším obrázku vidíme základní příslušenství a jiné pomůcky, které se nám při frézování hodí. Jejich funkce a použití si připomeneme při praktických ukázkách. K pomůckám řadíme protiskluzné Bench Cookie, což jsou speciální pogumované válečky-podložky. Na ně dáme obráběný materiál a můžeme frézovat bez dalšího upínání. Přítlačný hřeben se nám hodí zejména u stolní frézky.  Vpravo je speciální vodící lišta s adaptérem na uchycení frézky TRITON. Výborná věc pro frézování různých druhů drážek, protože frézka je v liště přesně vedena a nemá kde uhnout. Adaptér má zámek, kterým se zajistí stranové nastavení. Další příslušenství a pomůcky lze dle druhu HF dokoupit nebo si je můžeme sami zhotovit. Nezastupitelnou úlohu však mají speciální přípravky, které si v dalších článcích předvedeme a některé si sami vyrobíme. 

Příprava a použití HF- stručně obecně platné zásady


Před zahájením práce si podle požadovaného tvaru drážky či hrany vybereme odpovídající frézu. Tuto řádně a bezpečně upneme do kleštiny. Na zdvihacím zařízení pomocí regulačních prvků nastavíme hloubku obrábění. Podle druhu materiálu a průměru frézy nastavíme počet otáček. Pro začátečníky je určitě lepší, si na obráběném kusu vyznačit rozměry  frézovaného tvaru. Pokud má obrábění přímkový průběh, tak použijeme pro její vedení vodící pomůcky či dorazy. Kruhové a zaoblené tvary provádíme pomocí speciálních přípravků a šablon. Vždy bezpečně upneme jak obráběný kus, tak i vodící přípravek, kterým může být i kus rovné desky. K upnutí využijeme pohyblivé čelisti ponku, klasické ruční svěrky nebo protiskluzné podložky. 


Pokud máme již vše připravené k obrábění, tak přiložíme základovou desku HF na  obráběný kus tak, že fréza-nástroj se ničeho nedotýká, je ve volném prostoru. Boční strana základní desky se opírá o vodící mantinel nebo při použití speciálního vodítka se vodící část opírá o vnější hranu obrobku.  Poté teprve spustíme pomocí spínače chod frézy a plynule najíždíme do materiálu. Přitom frézku držíme oběma rukama a lehce přitlačujeme základní desku k mantinelu či vodítko ke hraně obrobku. Při ukončení frézování uvolníme spoušť a zdvihací mechanismus a vyčkáme, až se nástroj zastaví. Pokud odebíráme větší třísku, tak postupně přidáváme hloubku frézování a opakovaně frézujeme. Při práci používáme ochranné brýle a kryt v prostoru nástroje je při obrábění vždy v ochranné poloze.  

V příštím příspěvku si více přiblížíme nástroje pro frézování, důležitost směru frézování a pustíme se do praktické ukázky frézování drážek.


František Jančařík, ul. Podhájí 72, Bojkovice  687 71, mail: fanos.novak@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky