— Vřetenová oscilační bruska TRITON TSPS 450 W  —

Mnozí kutilové, kteří mají k tomu podmínky, využívají volného času k tomu, aby ve své dílně vyrobili něco užitečného pro svoje děti, vnuky, či jen tak pro radost pro dům a zahradu. Pokud budou výrobky obsahovat kruhovité otvory, různé rádiusy a nepravidelné křivky, tak určitě se bude hodit na dokončovací práce vertikální válečková bruska. Tuto brusku mám jen krátkou dobu, ale výsledky v praxi přesáhly moje očekávání. Ale není bruska jako bruska. Hodně dlouho jsem hledal a vybíral, četl recenze a pouštěl videa co taková bruska dokáže. Byl jsem si vědom, že denně ji používat nebudu, tak jsem bral ohled na mou osvědčenou trojici cena - výkon - značka Nakonec jednoznačně zvítězila volba a koupil jsem oscilační brusku TRITON TSPS 450W. Stále je k dostání na stránkách prodejce https://tool-shop.cz/cs/  a to za cenu pod pět tisíc korun. Tento jistý prodejce nabízí novinku - oscilační vřetenovou brusku TRITON 350W s náklopnou pracovní deskou. Představuji ji krátce v závěru článku.

Pokud provádíme řez dřevěných polotovarů zejména ručně, na pásové pile či pomocí přímočaré pily, vesměs to nikdy nebudou finální řezy a bude nutné je dotvarovat,  dohladit a to zejména broušením. Broušení můžeme provádět mnoha různými způsoby - ručně, pásovou, čelní či vibrační bruskou apd.  Takže titěrná prácička u které se zapotíme i ponadáváme, že. Vertikální válečková bruska nebo se jí říká i oscilační či vřetenová bruska, je speciálně určena k broušení hran kruhových, polokruhových,  různě zakřivených i rovných.  Jak si dál v článku ukážeme, její využití je však daleko širší. Jen je třeba vědět jak na to. Na našem trhu lze koupit několik různých typů této brusky v různých cenových relacích. Jsme pouze kutilové, tak v tomto článku řešíme využití tohoto stroje pro potřeby domácí dílny. Jak už jsem uvedl v úvodu článku, moje jasná volba padla na vertikální brusku TRITON TSPS 450 W.  Je velmi kladně hodnocena majiteli na celém světě s přihlédnutím na kritéria cena - výkon. V jedné zahraniční anketě ji majitelé řadili dokonce na třetí místo a to před obdobné i dražší brusky.

Charakteristika brusky, popis hlavních částí a příslušenství

Vřetenová bruska na dřevo velmi usnadňuje a urychluje broušení kulatých otvorů, rádiusů a různých křivek při výrobě dřevěných dílů a díky oscilaci brusného vřetene použití vhodné zrnitosti brusného válečku, lze vytvořit kvalitní hladký povrch. Je vybavena motorem o příkonu 450 W/230V, pracovním litinovým stolem 370 × 295 mm, šesti brusnými válci od průměru 13 až 76 mm, výška pryžového válce 115 mm, 2000 otáček za minutu bez zatížení, výška brusky 450 mm a váha 13 kg. Lze tedy snadno přenášet z úložného místa na pracovní místo.

Popis částí brusky: 1-matice vřetena, 2-vřeteno, 3-pracovní deska, 4-kryt motoru, 5-spínač, 6-vložek pracovní desky, 7-gumové válce, 8-brusné objímky, 9-vložky do pracovní desky, 10-horní podložka vřetene pod matici, 11-uložení příslušenství, 12-dolní podložka vřetene, 13-odsávání prachu

Příprava brusky k pracovní činnosti

Bruska je přenosná, ale pokud ji budeme používat na trvalém místě, doporučuji připevnit ji pomocí šroubů k pracovní ploše dřevěného podstavce, který si můžeme sami zhotovit. Při broušení vzniká jemný prach zdraví škodlivý. Proto, máme-li možnost, nainstalujeme na brusku odsávací zařízení. Na obrázku níže vidíme postup nasazení jednotlivých komponentů na hřídel. Myslím, že není nutný slovní popis.

Několik bezpečnostních pokynů při práci

- tato vřetenová bruska není určena pro broušení kovových předmětů

- vždy před zapnutím stroje překontrolujeme správnost nasazení jednotlivých komponentů  

- materiál vždy přidržujeme oběma rukama a s citem přitlačujeme na brusný váleček 

- při práci používáme ochranné brýle, vhodný oděv, respirátor na ústa a nos, máme upravené vlasy

- pokud možno použijeme odsávací zařízení nebo napojíme dílenský vysavač, prach ze dřeva je      karcinogenní 

- broušený kus vždy vedeme proti směru otáčení brusného válečku

- před broušením odstraníme z pracovní plochy všechny nepotřebné předměty 

- pokud se nám při práci brousící váleček vysouvá z gumového válečku, tak zkontrolujeme jestli jsme použili    správnou podložku pod matici a matici řádně dotáhneme 

- ostatní podrobnosti k bezpečnosti práce máme v návodu

Praktické pracovní úkony na oscilační brusce

Broušení zaoblených tvarů patří mezi základní pracovní operace. U polotovaru, který jsme nahrubo vyřezali jakoukoliv pilkou, vždy necháme viditelnou rysku původního nákresu. Obrobek držíme oběma rukama a lehce jej přitlačujeme k válečku. Postupným broušením se dostaneme až na rysku. Požadovaný tvar můžeme dokončit brusným válečkem jemnějšího zrna, docílíme hladšího povrchu.  Řez od rysky může být i do dvou až tří milimetrů, bruska takovou třísku u měkkého dřeva lehce zvládne.  Základní pohyb obrobku je proti směru otáčení válečku. POZOR - vřeteno má levý chod, tedy proti směru hodinových ručiček.

Broušení kruhových a nepravidelných otvorů-větší kruhové otvory provádíme zpravidla pomocí sukovníků, plochých a korunkových vrtáků, nastavitelných vykružovacích vrtáků apd. Pozor, vrtaný materiál si vždy podložíme kouskem odřezku a spodní hrana díry se nám tak nevyštípe. Pokud použijeme kvalitní vrták, tak většinou není potřeba díru brousit. Ale někdy potřebujeme otvor s takovým průměrem, na který nemáme patřičný vrták. Průměr díry či tvaru si nejprve narýsujeme tužkou na dřevo. Vyvrtáme díru či více děr, které jsou menší než požadovaný tvar. Vybereme váleček o průměru menším než je vyvrtaný otvor.  Obrobek nasuneme shora přes váleček až na pracovní plochu. Spustíme brusku a začneme brousit postupně až k rysce a po celém obvodu. Pokud je tvar otvoru složitější, střídáme průměry válečků. Je to vše o pracovním citu a dosavadní praxi . Viz obr. níže.

Na videu níže, se můžeme podívat na krátkou ukázku, jak funguje tato bruska v praxi.

Broušení rovných povrchů-přestože je bruska určena vesměs k broušení oblých a různě zakřivených tvarů, lze ji použít na broušení-zarovnání nerovných hran desek či hranolů. Pomocí svěrek upneme ke stolu rovný kus hranolu v určité vzdálenosti od vřetene, jako opěrný mantinel. Polotovar posunujeme mezi mantinelem a otáčejícím se válečkem. Pokud je nerovnost velká, třísku odebereme postupně i několikrát. Existuje i jiná možnost, jak provést zarovnání přímé hrany. Vybereme si kus rovné desky a uděláme si pomocí korunkového vrtáku kruhový výřez tak, aby část obvodu kruhu šla přes hranu desky. Desku, která nám opět slouží jako vodítko, upneme svěrkami vpravo od hřídele ke stolu tak, aby obvod válečku přesahoval hranu desky cca o 1 až 2 mm, což je velikost třísky, kterou budeme broušením odebírat. Obrobek vedeme oběma rukama z levé strany podél mantinelu směrem k válečku a odebíráme třísku. Za válečkem již vzniká mezera mezi mantinelem a obrobkem právě na šířku třísky. Je-li třeba pokračovat ve srovnání hrany, tak provedeme tuto operaci ještě jednou, aniž bychom mantinel upravovali. Toto opracování rozměrů obrobku je nevídaně přesné. Při kontrolním přeměření rozměrů na více místech se pohybujeme v toleranci 0,1 až 0,2 milimetru, což dokáže málo který stroj. Svědčí to o tom, že konstrukce této brusky je velice kvalitní a hřídel s válečkem nehází do stran. Viz obr. níže.

Zarovnání hran vyřezaného kruhu-narýsovaný kruh vyřežeme nahrubo ručně, pásovou nebo přímočarou pilou. Na plochu brusky položíme kus překližky, kterou připevníme svěrkami asi 10 mm od brusného válečku. Kolmo na střed válečku zatlučeme do pomocné plochy hřebíček/pivot/ , ucvakneme kleštěmi hlavičku a hrany lehce obrousíme. Pivot je ve vzdálenosti požadovaného poloměru kruhu, ale tuto vzdálenost můžeme přestavením desky měnit, podle velikosti odebírané třísky. Na pivot středem nasadíme kruh, který se téměř dotýká brousícího válečku v místě nejtenší třísky od čáry.  Spodní desku zafixujeme svěrkou a brousíme proti směru otáčení brusného válce. Pokud se někde objeví vůle, tak přiblížíme v tomto místě kruh k válečku tak, že se přiblížíme až k rysce a dokončíme broušení po celém obvodu. Je třeba nastavovat kruh přesně, aby odběr třísky byl stejný po celém obvodu. Práci si můžeme sjednodušit tak, že spodní desku s kruhem posunujeme podél mantinelu, který upneme vlevo.

Časem přidám další zajímavé pracovní postupy a využití tohoto vynikajícího pomocníka do dílny.


Novinka TRITONU - oscilační vřetenová bruska 350W  se sklopným stolem

Rotující a svisle oscilující vřeteno pro rychlé broušení a vyšší rychlost práce. Sklopná deska 0 - 45° pro snadné srážení hran a dokončovací práce. 5 x brusná objímka průměru 14 - 51 mm (1/2-2") poskytují maximální šíři použití pro zakřivené materiály. 350 W indukční motor s dlouhou životností a bezúdržbovými ložisky. V rámci těla brusky je prostor pro uložení příslušenství. Perforované vložky do horní desky a kanál pro odvod prachu a třísek umístěný pod deskou. Snadno upevníte k pracovnímu stolu nebo necháte volně stát. Snadné nastavení 0° a 45°. Součástí balení je: 6 x vložka do horní desky, 6 x podložka, 4 x brusné válce, 5 x brusné objímky a 2 x jednotka pro ukládání.

František Jančařík, ul. Podhájí 72, Bojkovice  687 71, mail: fanos.novak@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky