— Výběr stolní pily, kontrola a nastavení prvků —

Navazujeme na úvod ke stolní pile.

Shrneme si  jak a podle čeho nakupovat stolní pilu

V současné době je na našem trhu  výběr docela pestrý, ale cena trochu kvalitnějších strojů se pohybuje pořád okolo deseti tisíc a víc. Každý by měl vycházet ze zámyslu na jaký účel bude pila sloužit a jak často na ní budu pracovat. Aby jsme využili všechny možnosti stolní pily, tak doporučuji, aby stolní pila měla přibližně tyto parametry  a příslušenství :

a) výkon nejméně 1500 watů a více, při napětí 220 voltů, pořez na výšku od 80 do 90mm, možnost řezu pod úhlem a možnost změny výškové polohy  pilového kotouče, užitečná je brzda kotouče po vypnutí

b) k základnímu příslušenství pily patří - paralelní a pokosové vodítko, chránič kotouče, klín za kotoučem, posuvná přítlačná táhla k posunu obrobku, klíče k výměně kotouče,  pravoúhlé měřítko. Více toho výrobce zpravidla k pile nedodává.  

c) stolní pilu kupujeme již s podstavcem,  bez podstavce nebo si stůl pod pilu sami doma uděláme. Jeho výška by měla odpovídat  našemu vzrůstu, aby byla pro nás práce co nejpohodlnější. Podstavec můžeme vyrobit ze dřeva nebo ze svařovaných kovových profilů. Je lepší, aby byl trochu masivnější kvůli dobré stabilitě. Pilu k podstavci připevníme pomocí šroubů a matic. Na nohy podstavce můžeme přimontovat pojízdná kolečka a docílíme tak mobilnosti pily po dílně. Když si k pile pořídíme ještě odsávací zařízení, tak jen to bude dobře pro naši práci a zdraví.

Kontrola a nastavení prvků

Na obrázku níže vidíme základní prvky stolní pily, které vyžadují přesné nastavení a stálou kontrolu. Nespoléhejme na to, že z výroby je již všechno přesně nastavené. Jak odpovědně tyto počáteční úkony provedeme, tak budeme mít přesné či méně přesné řezy. Podle návodu můžeme všechny prvky dodané k pile, namontovat i přibližně seřídit.

Kontrola roviny pracovního stolu

Základem úspěchu pro přesné řezy je rovina základní plochy stolní pily. Pilový kotouč přesuneme pod úroveň stolu. Zkontrolujeme vodorovnou rovinu stolu v obou směrech a na několika místech pomocí kvalitní vodováhy,  pomocí delšího pravítka nebo rovné latě. Toto provádíme i proto, že pracovní stůl je složen z několika pracovních ploch. Po přiložení delšího pravítka nesmí být mezi jednotlivými plochami výškový rozdíl. Úhelník si můžeme zafixovat na ploše pomocí svěrky - viz detail v obrázku. 

Co dělat když zjistíme výškové rozdíly jako je to např. u Makity MLT 100? Většinou plocha z výroby nejde odmontovat a jako taková jde těžko vyrovnat. Řešením je přidat novou pracovní plochu - může být dřevěná, plastová, ale ještě lépe kovová. V kritických místech by se to muselo řešit pomocí samořezných šroubů s podložením nové plochy. Zkušenosti nabízí levnější a účelnější řešení = pomocí pojízdného dřevěného stolu, který svou plochou částečně eliminuje nerovnosti původní pracovní plochy. Každá taková úprava nám však snižuje řeznou výšku kotouče. Pokud má někdo jiné řešení, můžeme jej zveřejnit.

Kontrola kolmosti pilového kotouče

Rozhodující pro přesnost řezů je, aby kotouč svíral se stolem pravý úhel, přesněji řečeno s upravenou řeznou plochou. K měření kolmosti kotouče nám slouží mnoho různých měřidel. Kolmost kontrolujeme pomocí kvalitního kovového úhelníku, běžného školního pravoúhelníku nebo digitálním sklonoměrem. Pilový kotouč vysuneme do nejvyšší polohy nad stůl, aby měřená plocha kotouče byla co největší. Pozor, aby i plastový kryt okolo kotouče byl v úrovni stolu, protože malé či úzké kusy nám jedou jen přes tento kryt. Měříme mezi zuby, aby kotouč přesně doléhal ke hraně úhelníku. Kolmost doladíme pomocí zařízení na náklon kotouče nebo jiných nastavovacích prvků dle návodu k danému stroji.

Pravoúhlost pokosového vodítka a kotouče pily

Nastavením kolmosti kotouče ke stolu neznamená, že tím máme vše vyřešeno. Aby byly při použití pokosového vodítka příčné řezy pravoúhlé, musíme rovněž provést seřízení. Na vodítko pokosu naplocho přiložíme nebo připevníme pravoúhelník a uvolníme úhlovou stupnici. Delší stranu úhelníku přesně přiložíme k  kotouči mezi zuby. Zaaretujeme úhlovou stupnici a ručičku úhlového ukazatele přesuneme přesně na nulu a šroubkem zajistíme. Toto je jedno z rychlých nastavení. 

Kontrola stranové úchylky/házení/ pilového kotouče

Mezi zvláštní nepřesnosti patří tzv. házení pilového kotouče. Bohužel, má vliv na přesnost řezu. Tato jemná stranová úchylka může být způsobena kotoučem z výroby, nedotažením či uložením kotouče na hřídeli, uložením hřídele v ložiscích, polohou pracovní plochy vůči kotouči apd. Tento problém nepodceňujeme, protože zuby v zadní části kotouče jdou znovu do záběru a řezná spára se nám rozšíří a řez bude nepřesný. Pokud pak spojujeme či lepíme řezané plochy navzájem k sobě, je nepřesnost viditelná a musíme materiál dál opracovávat.

Kontrolu stranové úchylky kotouče provedeme pomocí úchylkoměru/viz podélné vodítko/ nebo jednodušší metodou, pomocí úhlového vodítka. Pravý okraj vodítka přisuneme k jednomu zubu kotouče a mantinel zafixujeme.

 S tímto nastavením se posuneme k zadní části kotouče a tentýž zub přetočíme do zadní polohy. Buď nevidíme žádnou vůli a zub přesně doléhá k vodítku a je to tak dobře. Nebo je tam vůle nebo opačně okraj vodítka nepustí zub dál. V obou těchto případech znamená, že tu máme rozdílné vzdálenosti a řezy nebudou přesné. Pro lepší viditelnost foceno ze zadu. Spíše vidíme na obrázku menší vůli.

Chybu si ověříme prakticky tak, že provedeme po přesném nastavení vodítka, cvičný řez širší desky. Obě poloviny k sobě různě přiložíme řezanými stranami.  Musí vždy přesně k sobě doléhat. Uvidíme-li mezi nimi nějakou vůli, tak jde o  stranové házení kotouče. Některé pily mají k odstranění této nepřesnosti stavitelné prvky. Můžeme ještě provést dotažení kotouče na hřídeli, u některých pil lze kladivem srovnat pracovní plochu. Pokud kotouč hází, tak se po řezu nikdy s obrobkem nevracejme zpět, zuby mají snahu jít opět do záběru. Ostatní zásahy necháme raději servisu dané značky.

Kontrola rovnoběžnosti podélného vodítka s kotoučem

Při provádění podélných řezů je nastavení podélného vodítka velmi důležité. Chceme, aby čára řezu byla rovnoběžná s vodítkem neboli s druhou hranou desky. K ověření máme několik způsobů. Použijeme přesně opracovanou a přiměřeně dlouhou lať nebo hranol a přiložíme ke kotouči. Přisuneme podélné vodíko k lati a necháme štěrbinku asi 2 až 3 milimetry.  Zafixujeme vodítko páčkou. I po zatažení musí být štěrbina po celé délce vodítka stejně široká. Protože právě po zajištění se nám vodítko může vychýlit vlevo nebo vpravo.

Jiný způsob kontroly je použití ručičkového úchylkoměru, který si upevníme na kousek desky. Na desku připevníme vodítko, které přesně sedí v drážce stolu a posunujeme po celé délce zafixovaného podélného vodítka. Naměřené hodnoty musí být všude stejné. Vodítko má nastavitelné šrouby, kterými se provede doladění nastavení. Nebo se provede úprava či výměna celého vodítka.

V této části jsme si naznačili podle čeho vybírat stolní pilu, na co si musíme dát pozor a jak provádět nastavení a kontrolu základních prvků pily. Dívejte se na vystavené stroje a už v obchodě můžete některé parametry zkontrolovat. V další části seriálu se zaměříme na bezpečnostní opatření při práci na stolní pile a předvedeme si i méně známé ochranné pomůcky a přípravky.

František Jančařík, ul. Podhájí 72, Bojkovice  687 71, mail: fanos.novak@seznam.cz
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky